Çanakkaleli, Bayramiçli hemşerimiz ve Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy; İstiklâl Marşı’nda, yokluklar içerisinde yedi düvele karşı korkmadan, geri durmadan mücadele eden aziz milletimizin geçmişten geleceğe bağımsızlığına, vatanına, bayrağına ve kutsallarına canı pahasına da olsa nasıl sahip çıkmıştır.

Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Savaşı’ndaki destanları, bağımsızlık mücadelesindeki onurlu duruşu, milletin top yekûn azim ve kararlılıkla gayret ve fedakârlığını İstiklâl Marşı’nda işlemiştir.

Mütefekkir bir ressam hassasiyeti ile vatanına milletine bayrağına sevdalı bir kalpten ve yürekten yazıya dökülmüş mısralar ile bağımsızlık meşalesini yakmış olan Akif’; İstiklâl Marşı’nın her kelimesinin, her cümlesinin Türkiye’nin bağımsızlığı için milletimizin her ferdine ilham vermiştir.

Mehmet Akif Ersoy, yeryüzünden silinmek istenen inanmış bir milletin, tüm dünyaya nasıl karşı konularak bağımsız olunabildiğini, yeniden diriliş ve varoluşun nasıl olduğunu İstiklâl Marşı’nda en güzel şekilde ifade etmiştir.

Mehmet Akif Ersoy tarafından kaleme alınan bu eşsiz eser, milletimizin duygularını öylesine derin, öylesine anlamlı ifade etmiştir ki, Türk Milleti’nin en büyük ortak değeri mazlum milletlerin de ilham kaynağı olmuştur.

Korkma” diyerek başlayan İstiklâl Marşımız âdete çağlar ötesinden çağlar sonrasını göstermiş, Kurtuluş Savaşı’nın en çetin döneminde milletimize moral ve cesaret kaynağı olmuş ve abideleşmiştir.

Bu büyük şairimizin eserleri, bugün de milletimizin duygularına tercüman olmaya devam etmektedir. Merhum Mehmet Akif Ersoy, “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek Türk Milleti adına duygularını satırlara dökmesi çok anlamlı ve başlı başına aziz bir hatıra olarak, mutlaka geleceğimize yani “Asımın Nesli” ne aktarılması gerekmektedir.

Akif, sözünü geçmişte söylemiş ancak geçmişte kalması gereken bir şair ve düşünür değildir. O Çağlara meydan okuyarak geçmişle gelecek arasında bir cesaret ve istiklal köprüsü kurmuştur. O’nun düşünceleri dün olduğu gibi bugün de aynı gerçekliktedir, yarın da öyle olacaktır.

Mehmet Akif’ asla eğilmeyen, bükülmeyen, umutsuzluğa ve karamsarlığa düşmeyen büyük bir şahsiyettir. Bu yüksek şahsiyet özellikleri, asla bir üstünlük iddiasına dönüşmez. O, kudretli şairliğini de küçümser ve davasını şiirinden üstün tutar.

Merhum Akif’i hakkıyla anmak, anlamak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Mehmet Akif’e minnet borcunu ise onu okuyarak, anlayarak, onu hissederek ancak ödeyebiliriz. Onu hakkıyla anmak ve ona layık bir olmak, Akif’i düşünceleriyle, dünya görüşüyle güç karşısındaki asil duruşuyla tanımayı gerektirir.

Merhum Akif, tarihe sığmayacak kadar büyük ve şanlı olan kurtuluş savaşı destanlarımızı istiklale olan aşkı, vatan, bayrak, millet sevdası ile yoğurarak ortaya koyduğu eserler bize yeniden diriliş imkânı, yeni bir ruh ve müthiş bir ilham vermiştir.

İstiklâl Marşı’mızın, Milli Marş olarak kabul edilişinin 98. yılında, büyük düşünür, dava adamı, şair ve yazar, Merhum Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir