Boğaz TV’de yayınlanan ve şahsen severek takip ettiğim Günaydın programına konuk oldum. Birlikte biraz kadınlarımızdan, biraz kendimizden, biraz Çanakkale’den ve çocuklarımızdan konuştuk. Bu keyifli program ve daveti için hem Boğaz TV’ye ve Boğaz TV Günaydın programı ekibine teşekkür dileklerimi sunuyorum.

Muhabir: Çanakkale’den sadece bir tane milletvekili çıktığını düşünürsek şimdi demek ki kadınlar siyasete çok ilgi göstermemiş. Ya da kadınlara fırsat verilmemiş. Her türlü değerlendirebiliriz.

Julide İskenderoğlu: Ben çok ağlanma tarftarı değilim. Biz kadınlar olarak birbirimizi bence erkeklere hep diyoruz ya önümüz kestiler bilmem ne yaptılar. Değil. Kadınlar dayanışmayı bence yeni yeni öğrenecekler.

Muhabir: Kadın-erkek eşit midir?

Julide İskenderoğlu: Kadın ve erkek eşit değildir. Biz üstünüz diyeceğim şimdi. Ben kadın ve erkeğin fikir olarak eşit olduğunu düşünüyorum. Ama yaradan bize bir defa doğurganlık vermiş. Yani bizler onları doğuran, büyüten, hayata kazandıran insanlarız. O yüzden yani hiç erkek, babaların ayaklarının altını öperim gibi bir hadis yok. Ya da cennet annelerin ayaklarının altındadır.

Muhabir: Çanakkale’de işsizlik sorunu var mı? İşsizlik iş bulamamaktan mı yoksa iş beğenmemekten mi?

Julide İskenderoğlu: İş beğenmemezlikle de alakalı biraz. Şimdi bizim eğitimli insanımız çok insanımız var. Ama burada yeterli sayıda eğitimli insana istihdam sağlayamıyoruz.

Muhabir: Ama ben burada şimdi iş dünyası yapıyorum. İş sahipleri ve şirket sahipleri geliyorlar. Açık açık diyorlar. Yani gelin diye. Ben personel arıyorum. Açık açık diyorlar. Ben bir personel aldığım zaman uzun yıllar değiştirmek istemiyorum diyor insanlar. Ama bulamıyorlar. Şimdi bizim yetiştirildiğimiz… Bizim annelerimiz bizi yetiştirdiler ya hani. Bizim yetiştirdiğimiz çocuklar ileride nasıl olacak acaba?

Julide İskenderoğlu: Valla ben oğlum için söyleyebilirim ki inanılmaz centilmen bir oğlum var.

Muhabir: Peki 100. Yılda ne gibi hazırlıklar var? Bilgin var mı? Çanakkale’nin içinde olduğu bir 100. Yıl olacak mı?

Julide İskenderoğlu: Bence olmalı ama kaçırıyoruz gibi geliyor bana. Benim 100. Yıl ile ilgili beklentilerim çok daha yüksekti. Şu an 3 bakanlığa verildi Çanakkale projeleri. Yani Ankara’da Çanakkale ile ilgili ciddi bir heyecan var. Ankara’ya her gittiğimizde görüyoruz. Her bakanlıkta ayrı bir koşuşturma ve telaş var. Ama Çanakkale’de o telaş yok ne yazık ki.

Programın devamına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir