Çanakkale Muharebeleri’nde ilk Türk zaferi, 18 Mart 1915’te Çanakkale Boğazı’nda kazanılsa da savaş henüz bitmemiştir. Hasta adam diye nitelendirdikleri Osmanlı Devleti’ne karşı yenilgiyi hazmedemeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915’te donanma destekli kara harekâtını başlatmıştır.

Yaklaşık bir milyon insanın savaştığı ve yarım milyon insanın yitip gittiği bu savaş 260 gün sonra 9 Ocak 1916’da İtilaf Devletleri’nin askerlerini yarımadadan tahliye etmesiyle sona ermiştir. Çanakkale Muharebeleri; Müttefik Donanma’nın 19 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale Boğazı’nın girişine gerçekleştirdikleri ilk saldırıyla başlamış, 9 Ocak 1916’ta son İngiliz askerinin Gelibolu Yarımadası’nı terk etmesiyle sona ermiştir. Türk askerinin denizde, karada ve havada kendinden çok daha üstün kuvvetlere karşı, büyük fedakârlıklarla vatan toprağını savunduğu bu savaş hem Türk tarihine hem de dünya tarihine adını altın harflerle yazdırmış bir kahramanlık destanıdır.

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un “Çanakkale Şehitlerine” şiirinde “Âsım’ın nesli diyordum ya nesilmiş gerçek: İşte çiğnetmedi nâmûsunu, çiğnetmeyecek.” mısralarında yer verdiği Çanakkale kahramanlarının kazandığı bu zafer: Çanakkale Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’nin ön sözüdür. Bugünümüzün, özgürlüğümüzün tohumudur. Çanakkale Muharebeleri’nde görev alan başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere komutanlarımız ve askerlerimiz; İstiklâl Mücadelesi’ni de büyük bir zaferle sonuçlandırarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve bizlere emanet etmişlerdir.

Unutmayalım ki geçmişini bilmeyenler geleceğe yön veremezler. Şanlı bir geçmişe sahip olan bizlerin geçmişini bilmemesi, geçmişine sahip çıkmaması kabul edilemez. Biz çok kadim bir milletin, şanlı zaferlerle dolu büyük bir medeniyetin mirasçılarıyız. Geçmişimizle birlikte varız ve güçlüyüz.

Bugün bizlere düşen vazife, büyük fedakârlıklarla bize emanet edilen vatanımıza, bugünümüze ve geleceğimize en doğru şekilde sahip çıkmak, bu emaneti ecdadımızın bizlere bıraktığı gibi gelecek nesillere bırakabilmektir.

Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde başta Anafartalar Kahramanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha şükran ve minnetle anıyorum.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir