Menu
Haberler

Esnaf ve Vatandaşa Bir Destek Daha

Covid-19 salgında normalleşme adımları sürerken, pandemiden etkilenen esnaf ve vatandaşları rahatlatacak bir adım daha hayata geçirildi. AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, kendisinin de altına imzası bulunan ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi’nin TBMM’de onaylanarak yasalaştığını ve Resmi Gazete’de yayınlanarak yürüklüğe girdiğini söyledi.

İskenderoğlu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yapılan çalışmalar ve alınan etkin tedbirlerle dünya ülkelerinin ekonomilerinin maksimum düzeyde küçüldüğünü bu zorlu süreçte Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde %7 büyüyerek beklentilerin de üzerinde bir orana çıktığının altını çizdi.

KAMU ALACAKLARI YENİDEN YAPILANDIRILDI

Dünya ülkelerinin salgınla mücadelede sınıfta kaldığı bir dönemde Türkiye’nin kenetlenerek devlet ve millet olarak dayanışma içerisinde süreci  başarıyla yürüttüğünü hatırlatan İskenderoğlu, “Sağlık yatırımlarından ekonomiye, esnafımıza, çiftçilerimize, vatandaşlarımıza desteklere kadar gereken tüm tedbirleri aldık. Bir taraftan salgınla mücadele ederken diğer taraftan başta 1915 Çanakkale Köprümüz, Ezine Gıda OSB’miz, barajlarımız olmak üzere her alanda yatırım ve projelerimize devam ettik.

Esnafımız, çiftçimiz, öğrencilerimiz kısaca milletimizin bütün kesimlerden gelen istek ve talepler doğrultusunda vatandaşlarımızın bu zorlu süreçte zarar görmemeleri ve en az şekilde etkilenmeleri için günün ihtiyaçlarına göre yeni bir kanun teklifi çalışması yaptık.”

Yeni kanun teklifi ile ilgili bilgiler de veren İskenderoğlu, “yasalaşan kanun teklifimizle birlikte kamuya ait alacakların yeniden yapılandırılması sağlanacak. Böylece hem vatandaşlarımızın bu zor süreçten en az etkilenerek çıkmasını sağlayacağız  hem de istihdamı, ekonomiyi korumaya devam edeceğiz. Yapılandırma kapsamında kamuya ait borçlara taksitlendirmeden kimi gecikme zamlarının faizlerinin silinmesine kadar çok geniş kapsamlı bir yapılandırma çalışması oldu.

Çok geniş bir alanı kapsayan ve altında benim de imzamın olduğu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifimiz TBMM’de onaylanarak yasalaştı ve Resmi Gazetede yayınlandı.” dedi.