AİLE, ÇALIŞMA ve SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI, İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, SAĞLIK BAKANLIĞI ve BAĞLI KURULUŞLAR

Sayın Başkan,  

Değerli Milletvekilleri,

2019 yılı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bütçesi üzerine AK PARTİ Grubumuz adına söz almış bulunuyor, Gazi Meclisimizin değerli Milletvekillerini saygı ile selamlıyorum.

Bugün uluslararası alanda güçlü ve saygın bir ülke olmanın en önemli ölçütleri; güçlü bir toplum yapısına, çalışan, üreten ve işleyen bir ekonomiye sahip olmaktan geçmektedir.

AK Parti Hükümeti olarak bunu sağlayabilmek için de Genel Başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın düsturu olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın”  ilkesiyle hareket etmekteyiz.

Son 16 yılda sosyal devlet anlayışı ve uygulamalarında büyük bir hamle gerçekleştirdik. Yaptığımız çalışmalara kısaca göz atacak olursak burada zamanımız yetmeyecek…

Kadına yönelik şiddetle mücadeleyi “Sıfır Tolerans” ilkesiyle en üst seviyede sürdürmekteyiz. 

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Seminerleri kapsamında, 2018 yılı başından bugüne kadar 27 bin 785 kamu personeline ulaşılmış ve çalışmalarımız devam etmektedir.

Sokakta çalıştırılan çocuklar için 130 mobil ekip kurulmuş, alan çalışmalarında 10 bin 873 çocuğa müdahale edilerek, 2 bin 829 çocuğumuza sosyal yardım veya sosyal ve ekonomik destek verilmiştir. 224 çocuğumuz da koruma altına alınmıştır.

Engelli kardeşlerimizin atamalarına devam edilmektedir. 

Ekim ayı sonu itibarıyla kamuda istihdam edilen engelli memur sayısı 53 bin 964’e ulaşmıştır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız tarafından 2014 yılından bugüne kadar 23 bin 829 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının kamuda istihdamı gerçekleştirilmiştir. 

Ailelerimizin her zaman yanlarında olduk olmaya da devam edeceğiz.

“Sosyal Devlet” ilkesi kapsamında son 16 yılda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yaklaşık 283 milyar lira tutarında sosyal yardım yapılmıştır.

Öksüz ve Yetim Yardımı Programı’nın hayata geçmesiyle birlikte 2015 yılından bu güne 174 milyon lira ödeme yapılmış, sosyal yardım alan çalışabilir durumdaki 173 bin 689 kişi de 2018’de İŞKUR’dan faydalandırılmıştır.

Sayın Başkan, 

Değerli Milletvekilleri;

Çalışma hayatı ve istihdam alanında önceliğimiz; çalışma hayatını düzenlemek,  denetlemek ve iş gücü piyasasının yapısal sorunlarını çözmek suretiyle büyümenin istihdama katkısını, istihdam ve iş gücüne katılım oranını artırmaktır.  

Nitelikli insan kaynağı oluşturmak, sosyal güvenliği yaygınlaştırıcı tedbirler almak, iş sağlığı ve güvenliği kültürünü geliştirerek tüm çalışanlarımıza sağlıklı ve güvenli çalışma ortamı oluşturmak yine önceliklerimiz arasındadır.

İstihdamın artırılması noktasında, istihdam-sosyal,koruma, ilişkisinin güçlendirilmesi için bilişim, finans, inşaat, sağlık, tarım, turizm, tekstil ve hazır giyim sektörlerinde 165 tedbirin yer aldığı 2017-2019 Dönemi Eylem Planı’na ilişkin çalışmalarımızı yürütmekteyiz.

Güçlü Türkiye, 2018 yılının ilk yarısında gerçekleştirdiği büyüme hızı ile birçok AB üyesi ülkeyi geride bırakmıştır. 

İlk çeyrekte yüzde 7,3 olan büyüme, ikinci çeyrekte de devam ederek yüzde 5,2 olmuştur.

Ülkemiz, tüm engelleme, ekonomik saldırılara ve uygulanmaya çalışılan yaptırımlara rağmen, büyümeye ve istihdamını artırmaya devam etmektedir. 

Son 11 yılda iş gücüne katılma oranında Türkiye 7,3 puanlık artış gösterirken, AB genelinde iş gücüne katılma oranı ise 0,7 seviyesinde kalmıştır.

Türkiye’de kadınların iş gücüne katılma oranı da 10,4 puan artarak yüzde 33,5’e yükselmiştir.

2005 yılında ülkemizde istihdam edilen kadın sayısı 5 milyon 108 bin iken, 2018 Ağustos itibariyle kadın istihdamını 9 milyon 109 bine ulaştırdık. Hedefimiz kadın istihdamını daha da artırmak.

2018 yılından itibaren kendi işini kurmak isteyen engellilerimize 50 bin TL. hibe desteğini sağlayarak, 1.326 engelli kardeşimizi kendi işinin sahibi yaptık.

2018 Yılını Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı ilan ettik.

2023 hedeflerine giden yolda başta aile, çalışma ve sosyal hizmetler olmak üzere toplumsal refahı artıracak büyük proje ve yatırımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Bizler farklılıklarımızla, çok yönlü kültürümüz, zengin insan çeşitliliğimiz, inançlarımız, toplumsal değerlerimizle,

“81 MİLYON TEK BİR AİLEYİZ.”

Sözlerime son verirken, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemimizin ilk bütçesi olması nedeniyle tarihi bir öneme sahip 2019 Yılı Bütçesinin ülkemize hayırlı olmasını diliyor, şahsım ve AK PARTİ Grubumuz adına hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir