Menu
Haberler

İskenderoğlu, Kısa Çalışma Ödeneği Desteğini Hatırlattı

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kısa Çalışma Ödeneği desteğinin yeniden başlatıldığını hatırlattı. Kısa Çalışma Ödeneğinden, daha önce başvuruda bulunanların yanı sıra başvurusu olmayan ya da yeni işe girenler de müracaatları hâlinde yararlanabilecekler. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan İskenderoğlu, “Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının etkileriyle meydana gelen zorlayıcı sebeplerden dolayı işveren ve çalışanlarımızın yanında olmak ve salgında uğradıkları zararları hafifletmek amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın çalışmalarıyla Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği desteği başlatılmıştı. 26 Mart 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile başlatılan kısa çalışma uygulaması; salgın süreci boyunca işveren ve çalışanlarımızı korumayı amaçlıyor. 30 Haziran öncesinde Kısa Çalışma Ödeneği’ne başvurarak destekten faydalanan işyerleri tekrar bir başvuru yapmadan 3 ay daha destek alabilecek. Başvurusu olmayan ve destekten yararlanamayan işyerlerimiz için ise Bakanlığımız tekrar başvuru sürecini başlattı. Ayrıca daha önce başvuru yapan fakat yeni işe aldıkları çalışanlar için destekten faydalanamayanlar da çalışanlarını bildirerek destek alabilecek.” dedi. 

Küresel salgına rağmen Türkiye’nin büyüme hedeflerini sürdürdüğünü de kaydeden İskenderoğlu, “Salgın sürecinde Avrupa ve tüm dünya devletleri tarihlerinin en büyük küçülmelerini yaşadığı bu dönemde, kalkınmada, büyümede, ihracatta büyük başarılar elde ettik.  Kasım ayında dış ticaret hacmimiz bir önceki yılın aynı ayına göre % 8,05 artarak 37 milyar 246 milyon dolar oldu. Ülkemiz yılın üçüncü çeyreğinde yakaladığı yüzde 6,7’lik performansla Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerine rağmen OECD ülkeleri arasında pozitif büyüme gösteren tek ülke oldu. İçerisinde bulunduğumuz bu zor günleri, bu zor zamanları hep birlikte devlet, millet el ele aşacağız. Nice sıkıntıları aştığımız gibi bu sıkıntıların da üstesinden geleceğiz.” dedi.