Menu
Haberler

İskenderoğlu’ndan Norveç Büyükelçisine Davet

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Türkiye-Norveç Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı olarak Norveç Krallığı Ankara Büyükelçisi Erling Sklønsberg’ı Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı ile birlikte Meclis Makamında ağırladı. Büyükelçiye Çanakkale ile ilgili bilgiler veren İskenderoğlu, tarihi alanları yerinde görmesi için de Çanakkale’ye davet etti.

Türkiye ve Norveç arasında ekonomik ve sosyal iş birliğinin önemine değinilen ziyarette, her geçen gün iki ülke arasında her alanda dostluk ve işbirliğinin daha da arttığı kaydedildi. Büyükelçi Sklønsberg’i Çanakkale’ye davet eden Milletvekili İskenderoğlu, “Çanakkale tarihi, tarımı doğal güzellikleriyle özel topraklar. Yeni yatırımlarla birlikte Çanakkale çok daha farklı bir noktada olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü inşa ediyoruz. Dünya ölçeğinde bir proje. Tarımsal ürünlerimiz yine birçoğu marka tescili almış özel ürünler. Çanakkale binlerce yıllık tarihi geçmişe sahip. Felsefe tarihinin en önemli filozoflarından birisi olan Aristoteles’in yaşadığı ve felsefe eğitimi verdiği tarihi kent Assos, büyük medeniyetlerin yaşadığı Troya ve Parion Antik kentleri hepsi ayrı tarihi değerler. Troya Müzemizden Apollon Smintheus Tapınağı’na kadar bu değerleri ve güzellikleri yerinde görmek için sizi Çanakkale’de ağırlamaktan mutluluk duyarız.” dedi.

Mecliste yapılan hayvan hakları kanun teklifi ile ilgili de sohbet edilen ziyarette hayvan haklarının ulusal değil ulusalları düzeyde ele alınması gerektiği üzerinde duruldu. 

Covit-19 salgını ve uluslararası gündeme ilişkin yapılan samimi sohbetin ardından karşılıklı hediyeler takdim edildi iyi dilek ve temennilerde bulunuldu.