Menu
Mektuplar

İstiklal Marşı’nın Kabulünün 100. Yılı ve Merhum Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü

Yeryüzünden silinmek istenen bir milletin, yedi düvele karşı korkmadan, geri durmadan bütün yokluklara ve zorluklara rağmen bağımsızlığına, vatanına, bayrağına ve kutsallarına canı pahasına da olsa nasıl sahip çıktığınını bizlere anlatan İstiklâl Marşı’mızın kabul edilişinin 100. yılında Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy başta olmak üzere İstiklâl mücadelesinin tüm kahramanlarını saygı, rahmet ve minnetle anıyorum.

Türk Milleti’nin özgürlüğüne pranga vurulamayacağını bütün gerçekliğiyle gözler önüne seren İstiklal Marşımızı bizlere armağan eden Mehmet Akif’i hakkıyla anmak, anlamak, ona minnet borcunu ödemeyi gerektirir. Mehmet Akif’e minnet borcunu ise onu okuyarak, anlayarak, onu hissederek ancak ödeyebiliriz. 

Bu anlayışla 2021 İstiklâl Marşı Yılı kapsamında Meclis Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop’un himayelerinde Çanakkale Valiliğince gerçekleştirilen programda Mehmet Akif Ersoy Sergisi’nin ve Akif Belgeseli Gösterimi’nin yapılarak ilgililerle buluşturulmasından dolayı çok mutluyuz. 

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın sergi açılışına ve belgesel gösterimine teşrif ettiler. Grup Başkanvekilimiz Sayın Bülent Turan ile birlikte İstiklâl Marşımızın Kabulü’nün 100. yılında Gazi Meclisimizde böyle kaliteli bir sergi ile Çanakkale’mizin değerlerinin öne çıkarılması ve belgesel gösterimiyle de Bayramiçli hemşehrimiz olan Mehmet Akif Ersoy’un yâd edilmesi bizleri mutlu ettiği kadar onurlandırdı.

Bu vesileyse İstiklâl Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Milli Marş olarak kabul edilişinin 100. Yılında gerçekleştirilen bu anlamlı etkinliklerde TBMM Başkanımız Sayın Mustafa Şentop başta olmak üzere Çanakkale Valimize ve emeği geçen herkese en önemlisi de katılım sağlayıp bizleri yalnız bırakmayan bütün misafirlerimize canı gönülden teşekkür ediyoruz.