Menu
Haberler / TBMM Konuşmaları

Türkiye, küresel tedarik zincirinin tam merkezinde

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Dış ticaretin etkin ve yüksek kapasiteyle devamı için tedbirler aldıklarını söyledi. İskenderoğlu, TBMM’de yaptığı konuşmada, Uluslararası taşımacılık sektörünün, sıkıntı yaşamaması adına Hükümet olarak, ilgili bakanlıkların koordine halinde gece gündüz demeden çalıştığını ifade etti.

Tüm dünya ekonomilerinin küçüldüğü dönemde ihracatın rekorlar kırmasının bu tedbirlerin sonucu olduğunu hatırlatan İskenderoğlu, “Artık, Türkiye, küresel tedarik zincirlerinin tam merkezinde. Gerek başta Şangay olmak üzere Uzak doğu limanlarındaki darboğazlar, fiyatlardaki artışlar, gerek karantina tedbirleri ile üretimdeki aksaklıklar, ana tedarikçilerin bölgeye olan güvenini olumsuz etkilese de, Türkiye bu konuda güvenilir bir ticaret ve lojistik ortağı olarak birinci sırada. Hükümetimiz, birçok altyapı projesini hayata geçirmekte; bir taraftan gümrük kapılarımızda fizikî ve dijital altyapının yenilenmesi ve yerlileştirilmesi yapılırken, diğer tarafta ulaşımla ilgili dev projelerle de göz doldurmakta.  Bu anlamda 18 Martta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla açılışını yaptığımız 1915 Çanakkale Köprümüz, Pekin’den Londra’ya tarihi ipek yolunun dünya ticaretinin vazgeçilmez hattı olacak” dedi

Uluslararası yük taşımacılığı kapsamında birçok önemli düzenlemeler, anlaşmalar yapıldığını hatırlatan İskenderoğlu, “Geçtiğimiz haftalarda Romanya ile yapılan toplantıda karayolu geçiş kotaları kaldırılmış ve transit geçişler serbestleştirilmişti. Altını çizmek istiyorum ki bunlar, Türk ürünlerini dünyaya taşıyan nakliyecilerimiz için devrim niteliğinde faaliyetlerdir. Son olarak Türkiye ile Rusya Federasyonu, Ukrayna savaşının karada yol açtığı lojistik krizini aşmak üzere, Doğu Karadeniz’de Ro-Ro liman ve seferlerini çeşitlendirmeye karar verdi. Soçi limanı Ro-Ro’ya uygun hale getirilecek; küçük gemiler Kavkaz limanını kullanabilecek.  Böylece, Sarp sınır kapısının yükünü hafifletmek üzere, Trabzon’dan Karadeniz’in Kuzey ve doğusundaki çeşitli noktalara Ro-Ro seferlerini de en yakın zamanda başlatmayı hedefliyoruz. İstanbul-Novorossiysk hattı seferleri yakın zamanda başlayacak. Türkiye dünyadaki olumsuzluklara rağmen tedarik zinciri ve küresel kaynaklı şoklardan daha az etkilenecek, ihracatta vites yükseltecek ve ihracatta rekor kırmaya devam edecektir.  Uluslararası taşımacılık sektörünün, sıkıntı yaşamaması adına Hükümetimiz, ilgili bakanlıklarımız koordine halinde gece gündüz demeden çalışıyor.  Hiç kimse merak etmesin diye konuştu.