Menu
Mektuplar

Çanakkale Zaferimiz Kutlu Olsun

Sayısız kahramanlık örnekleri ile dolu şanlı tarihimizin eşsiz sayfalarının yazıldığı bu topraklar, ne mutlu ki bugün ortak hafızamızda yer edinmiş olan büyük zaferle anılıyor, anılmaya devam edecektir.

Bu zafer, “Çanakkale Geçilmez” dedirten mazîsi şân ve şeref dolu Mehmetçik’in Çanakkale Zaferi’dir. 

Birinci Dünya Savaşı’nın en önemli safhalarından biri olan Çanakkale Harekâtı; işgalci güçler adına büyük hazırlıklar ve ümitlerle başlasa da 8,5 ay süren mücadelenin sonunda istedikleri gibi sonlanmamıştır. 

Seddülbahir’de, Kumkale’de, Arıburnu’nda ve Anafartalar’da çelik süngüsü, demir iradesi ve sağlam karakteriyle Vatan’ı savunan Mehmetçik, sayısız kahramanlık örnekleri sergilemiş; canını feda etmiş ve her daim olduğu gibi toprağını vermemiştir.

25 Nisan 1915 günü başlayan Çanakkale Kara Muharebeleri, işgal kuvvetlerinin önce Arıburnu ve Anafartalar’dan sonrasında da birçok harp malzemesini geride bırakarak 9 Ocak 1916 tarihinde Seddülbahir’den firar etmesinin adından Osmanlı Ordusu’nun kesin zaferiyle sonuçlanmıştır. 

Türk sancağının muazzam hatırasını bir kez daha yücelten Çanakkale Zaferi’nin bir kıvılcımı, anadolu’da, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının elinde, bağımsızlık meşalesini tutuşturmuş ve İstiklâl Mücadelesi’ni başlatmıştır.

Çanakkale’deki kesin zaferin 106’ıncı Yıldönümü’nde, bu kutlu zaferi kanları ve canlarını feda ederek bizlere miras bırakan şehit ve gazilerimizi en derin saygı ile anıyor, her birine Allah’tan rahmet diliyorum. 

Çanakkale Zaferi’miz Kutlu Olsun…