Menu
Haberler

Çanakkale yatırımların en güzellerini hak ediyor

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Çanakkale’nin son yıllarda büyük yatırımlarla adından söz ettirdiğini hatırlattı. Mega projelerin bir bir hayata geçirildiğini söyleyen İskenderoğlu, “Çanakkale, tarihi, turizmi, tarımıyla çok özel bir kent. Biz de, bu özel kente hizmet etmenin gururuyla, elimizden gelen tüm çalışmaları yapıyoruz” dedi.

Çanakkale’de büyük yatırımların bir bir hayata geçirildiğini söyleyen Jülide İskenderoğlu, “Boğaz köprüsü, Çanakkale’mizin en büyük hayaliydi. Bu hayali gerçeğe dönüştürmenin inanılmaz gururuyla, büyük bir heyecanla geçtiğimiz gün sayın Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu, Genel Başkan Yardımcımız Numan Kurtulmuş, Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ve geniş bir katılımla, yürüyerek Anadolu’dan Avrupa’ya geçtik. İnşallah 18 Mart 2022’de Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla resmi olarak açılışını yapacağız. Dünyanın en büyük köprüsü, Çanakkale’yi bir kez daha marka şehir haline getirecek bu büyük eseri, tüm vatandaşlarımızın kullanımına sunmuş olacağız. Biz, Çanakkale için ne yapsak az diye düşünüyor, kentimize elimizden gelen hizmeti yağmaya çalışıyoruz. Özellikle salgın döneminde tüm dünya ekonomileri şehirler her anlamda küçüldü.  Çok şükür, ülkemizde ve Çanakkale’mizde hizmetlerimize devam ettik. Sağlıktan, ulaşıma, sosyal politikalara ekonomik tedbirlere eğitimden tarıma, ticarete kadar her alanda çalışmalarımızı pandemi kurallarına riayet ederek titizlikle yürüttük.  Kurban bayramından itibaren, Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan’la birlikte, ilçe ilçe belde belde gezdik. Bir çok yatırımı hizmete açtık, yenilerinin temellerini attık. Parti ayırt etmeksizin, İlçelerimizin, hemşehrilerimizin neye ihtiyacı varsa, notlarımızı aldık. Yeni yasama yılında, yine hiç durmadan Çanakkale’miz için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Çanakkale’yi ekonomik olarak da bir üst lige taşımak için projeler hazırladıklarını belirten İskenderoğlu, “Köprümüz, Gıda OSB’miz, tüneller, yollar.. Bunların hepsi, ilimizde üretilen ürünlerin daha rahat pazarlanmasını sağlamak, bu ürünlerden elde edilecek geliri artırmaya yönelik yatırımlardı. Bunların yanı sıra, özellikle kadınlarımızı ekonomik anlamda güçlendirmek için de projeler hazırladık ve bir bir hayata geçirdik. Gelibolu’da İpek Yolu’na ilham veren ipekböcekçiliği çalışmalarını başlattık. “Gelibolu Kadınları, Kozalarından Çıkıyor” projesi ile ipekböcekçiliğini yeniden canlandırıyoruz. Kadın kooperatiflerimizle kadın girişimcilerimizle bir araya geliyoruz. Projemizin hedefi kadın nüfusunun yüzde 20’sine ipek böceği yetiştiriciliği ve ipek üretimini öğretmek ve kadın istihdamını artırmak.   Bu projemizi tüm ilçelerimize de yaygınlaştıracağız.

Kadın istihdamını artırmak her alanda  kadın emeğinin medeniyet inşasında nakış nakış işlenmesi için çaba gösteriyoruz. Bunu da hep birlikte yapacağız. Kadın Meselesi medeniyet meselesidir dedik. On Birinci Kalkınma Planımızla (2019-2023) 2023 yılında, kadınların işgücüne katılım oranını % 38,5’e yükseltmeyi ve kayıt dışı çalışma oranını ise % 30’a düşürmeyi hedefliyoruz.

Ayvacık İlçemizde kurmayı planladığımız Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı Seracılık OSB kadın istihdamına, il ve ilçelerimizin tarımına ekonomisine ayrı bir değer katacak. Proje yatırımının altyapı giderleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından % 80 hibe olarak finanse edilecek Projemizde çoğunluğu kadınlardan oluşacak  ve 3000 kişi istihdam edilecek.  Jeotermal kaynaklı sera OSB’miz dünyanın en büyüğü olacak ve yılın 10-11 ayında üretim yapılabilecek.  Küçükbaş Hayvan Sütünü Geliştirme Projemiz, Bayramiç Ezine, Ayvacık ve Merkez köylerde uygulanacak. Proje ile 3 yıl içinde Ezine peynirinin hammaddesi olan koyun sütünün en az %50 oranında artırılmasını hedefliyoruz.

Yine Ezine Gıda OSB’miz en hızlı ilerleyen projelerimizden.  Tarımla ilgili 45 büyük fabrika ile 8 bin insanımızı istihdam edeceğiz.  Türkiye Tarımının lokomotifi illerinden biri olan Çanakkale’miz çok özel bir noktaya ulaşmış olacak.   Çoğunluğu coğrafi işaretler almış ürünlerimiz çok daha kıymetlenecek” diye konuştu.