Menu
Basın Açıklaması

Önceliğimiz eğitim, sağlık ve istihdam

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, mecliste başlayan bütçe görüşmelerinin, eğitim, sağlık ve çalışma hayatında iyileştirmeler yapılmasını kapsadığını söyledi. İskenderoğlu, “Hem ülkemiz, hem ilimiz için yatırımın ve büyümenin devam edeceği bir bütçe yılı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

12 gün aralıksız sürecek olan 2022 bütçe görüşmeleri TBMM’de başladı. Bütçe görüşmeleri öncesinde bir açıklama yapan AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, bütçenin eğitim, sağlık ve çalışma hayatı alanında önemli iyileştirmeler içerdiğini söyledi. İskenderoğlu, “Ak Parti hükümetlerinin yirminci, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin de dördüncü bütçe teklifini hazırlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz. 2022 yılı Bütçe Teklifimiz, kamuoyuna ilan edilen ve 2022-2024 dönemini kapsayan Orta Vadeli Programda çerçevesi çizilen hedeflerle uyumlu olarak hazırlandı. Bütçe teklifimiz, kapsayıcı, sürdürülebilir, istihdam odaklı ve gelir dağılımı adaletini gözeten büyümenin tesis edilmesi, mali disiplinin sürdürülmesi, kamu dengelerinin iyileştirilmesi, maliye politikasının sürdürülebilirliğinin gözetilmesi ve kamu maliyesi alanında elde edilen kazanımların gelecek dönemde de korunması amacını taşıyor. Bütçe dağılımına baktığımızda, Hazine ve Maliye Bakanlığımızın zorunlu giderlerini saymazsak, en çok ödeneğin eğitim, sağlık ve çalışma hayatı üzerine olduğunu görüyoruz. Bu üç başlık bizim oldukça önemsediğimiz çalışmaları içeriyor. Eğitim alanında yapılan her yatırımı, geleceğimize yapılmış olarak görüyoruz. İçerisinde bulunduğumuz pandemi döneminde, Sağlık Bakanlığımızın bütçesinin artırılması çok ciddi bir ihtiyaçtı. Hiçbir eksik kalmayana kadar bu alanda çalışmamızı sürdüreceğiz. Çalışma hayatı ile ilgili yine ciddi bir çalışmamız var. Özellikle üretimin ve istihdamın artırılması noktasında son derece önemli bir kalem” dedi.

Bütçe görüşmelerinin tamamlanmasıyla, ülkemizin 2023 hedeflerine tüm kararlılıkla yürümeye devam edeceğini de aktaran İskenderoğlu, “Dün olduğu gibi bugün de, bundan sonra da bu yolda önümüze engel çıkarmaya çalışanlar elbette olacaktır. Ancak başta sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, milletimizin desteğiyle her zorluğun üstesinden geldiğimiz gibi bu sıkıntıları da kısa sürede aşacağımıza inanıyoruz. Yeni bütçe teklifimizin hem ülkemize hem de devam eden yatırımların hızla hizmete alınması, yeni planlanan yatırımların hayata geçirilmesi için Çanakkale’mize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.