Menu
Haberler

İskenderoğlu; Hayvan Dostlarımız Mal Değil, Birer Candır

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, inşaatı hızla devam eden ve %90’ı tamamlanan Lapseki hayvan barınağını ziyaret etti. Ziyarette Jülide İskenderoğlu’na AK Parti İl Başkanı Naim Makas, AK Parti Lapseki Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, İlçe Başkanı Namık Ergin ve teşkilat üyeleri eşlik ettiler.

Lapseki Belediyesi’nin projesini hazırladığı, Tarım ve Orman Bakanlığınca desteklenen çalışmayı AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu, Bakanlıktan onayını takip edip sonuçlandırmışlardı.

Avrupa ve dünya standartlarında inşa edilen projede artık sona gelindiğini söyleyen Jülide İskenderoğlu; “Lapseki Belediyemiz örnek çalışmalardan birini daha hayata geçiriyor.  Sokak canlarımıza sığınak, barınak olacak bir proje. Çanakkale Milletvekilimiz ve Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan ile birlikte Çanakkale için her çalışmada olduğu gibi bu projenin onaylanma sürecini özel takip ettik. Bundan sonraki tamamlanma sürecinde  ne gerekiyorsa o desteği vereceğiz. 

Hem ülkemizde hem tüm dünyada hayvanlara ve hayvan haklarına duyarlılık gittikçe artmakta. Her şeyden önce biz tüm canlıların yaşama hakkını savunan bir medeniyet ve bir inançtan gelmekteyiz. Hayvanların barınmasından korunmasına kadar bizim uzak olduğumuz bir alan değil. Osmanlı’dan Selçuklular’a, dedelerimiz göç yolunda yaralanan ve tedaviye ihtiyacı olan göçmen kuşlar için bile vakıflar kurmuşlar. Ancak maalesef günümüzde geldiğimiz noktada hayvanların maruz kaldığı kötü muamele, işkence, sahipsizlik aç ve susuz kalmaları bizim geldiğimiz medeniyet değerlerimize uygun değil.  Bunun için hem vicdanlarda ciddi bir dönüşüm hem de mevcut yasalarda düzenleme gerekiyor. Türkiye Büyük Millet Meclisinde hayvanlara kötü muamelenin önlenmesiyle ilgili komisyonumuz çalışmasını yaptı. Üyesi ve sözcüsü olduğum bu komisyonda tüm partilerin destekleri, sivil toplum kuruluşları, bilim insanları, hayvan hakları dernekleri çok sayıda katılımcının dinlendiği örnek bir komisyon çalışması gerçekleştirdik. Hayvan haklarının korunması, kötü muamelenin önlenmesiyle ilgili kanun teklifine yol gösterecek olan komisyon raporumuz TBMM’de görüşüldü. Şimdi sıra kanun teklifinde. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çok özel önem verdiği ve takip ettiği bu konuyla ilgili kanun teklifi çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Hayvanların “mal” değil, birer “can” olduğu ana tema ile, cezaları da ciddi oranda artırıp suçlarda caydırıcılığı sağlayacağına inandığımız çok önemli düzenlemeler getirecek kanun teklifimiz inşallah en kısa sürede Meclisimize gelecek ve kanunlaşacak.

Dünyanın en iyi kanunlarını da çıkarsanız asıl mesele vicdan meselesi. Öncelikle vicdanlardaki, yaratılana ve yaratılan canlara karşı merhamet ve sevgiyi yeşertmek zorundayız. Hayvanlarla ilgili duyarlılığından, böyle örnek bir projeye daha öncülük ettiği için Lapseki Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Yılmaz’a özellikle teşekkür ediyorum.” dedi.